W listopadzie zeszłego roku rozpoczęłam pierwszy etap mojego badania nad wpływem masażu na człowieka. Jednym z etapów jest ankieta, którą wypełniły 1403 osoby z całej Polski. Raport niedługo zostanie opublikowany, natomiast już dziś chciałam wyciągnąć dane, które mnie poruszyły. Zapytałam między innymi o obawy związane z masażem. Aż 61 osób boi się lub doświadczyło molestowania podczas masażu. Temat dotyka co 23 osobę, która wypełniła ankietę! „Byłam molestowania w trakcie facet dziwnie się o mnie ocierał”. „Czułam się jak obiekt seksualny w związku z niestosownymi uwagami masażysty”. „Jako kobieta bałabym się być masowana przez obcego mężczyznę.” „Nie wiedziałam, że będą masowane piersi”. „Doznałam kiedyś nadużycia jako pacjentka nastolatka w gabinecie fizjoterapeuty”. „Obawa w związku z nieprofesjonalnym zachowaniem masażysty, który oceniał moje pośladki i piersi”. „Że masażysta zrobi coś wbrew mnie, albo coś, czego się nie spodziewam”. Sama doświadczyłam, nadużycia podczas masażu lomi lomi. Zostałam wykorzystana i zostawiona z poczuciem winy, że „sama się prosiłam, bo taka byłam poblokowana”. Więc mam fioła na punkcie przykrywania części intymnych podczas masażu. Nie zgadzam się na lomi erotyczne. Nie mam miejsca na teksty „przecież to między nami masażystami” albo „nie przesadzaj, uwolnij się, masz blokady na seksualność”. Człowiek przychodzi do gabinetu ze swoimi ranami, bólami i często wstydem, musi się rozebrać. I leży taki obnażony, bezbronny pod ręcznikiem, a naszym podstawowym obowiązkiem jest zbudowanie jak najszybciej zaufania. Nie robi się tego poprzez milczenie. Nie robi się tego przez nie opowiadanie jak sesja będzie przebiegała. Moim obowiązkiem jako terapeuty, jest powiedzieć, że na KAŻDYM etapie masażu, ktoś może powiedzieć dość, dalej nie mogę, boję się, to za dużo, na dziś wystarczy. Jeśli czujemy się podczas zabiegu niekomfortowo, TRZEBA mówić, a nie „jakoś wytrzymam”. Masaż to nie kupowanie kurczaka na rosół, to praca z człowiekiem i wszystkim co w nim miększa. To ogromna odpowiedzialność za nas samych, którą jako terapeuci powinniśmy na siebie wziąć. |

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino. Z przyjemnością dam się zaprosić.
Nazywam się Kawula.
Agnieszka Kawula
Jestem jak Bond, James Bond. Moje super moce to hawajski masaż Lomi Fizjo oraz automasaż. Jestem dziewczyną z YouTube’a. Ciągną do mnie jednorożce i kocham cappuccino. Mam najfajniejszego psa terapeutę!


Nie przegap kolejnych wpisów!
Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!
Może Cię również zainteresować
Od soboty popołudnia otrzymałam ponad 50 osobistych historii o tym jak wspieracie/byliście wspierani empatycznym dotykiem i delikatnym masażem w czasie choroby. Absolutnie najpiękniejsze! Ponad 88% wypowiadających się w mojej ankiecie, która bada ważność empatycznego dotyku …
UWAGA WAŻNE SPOŁECZNIE OGÓLNOPOLSKIE BADANIE ANKIETOWE: POTRZEBA BLISKOŚCI, DOTYKU W CZASIE CHOROBY Dokładnie w dwa lata po przeprowadzeniu pierwszej ankiety co myślimy o masażu jako społeczeństwo i opublikowaniu raportu na mojej stronie internetowej dziś rusza …
Kiedy dwa lata temu rozpoczynałam badanie na temat wpływu masażu (technika Lomi Lomi), na ciało człowieka, kompletnie nie wiedziałam co się wydarzy. Miałam w sobie tyle samo ekscytacji, co obaw. Nie wiedziałam, że zacznę dotykać …