Wiecie, ile Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa przez większą część 2020 roku? ZUS wie, prawie 7,4 miliona dni. Ze statystyk wynika, że to więcej niż w całym roku 2018 i 20219!

A co najczęściej nas boli? W listopadzie zeszłego roku przeprowadziłam własne badanie ankietowe „Masaż – świadomość, potrzeby i oczekiwania klientów” (już niedługo publikacja pełnego raportu) i na pytanie: – Co cię najczęściej boli, z 1403 ankietowanych, 1117 odpowiedziało: plecy, na drugim miejscu była głowa (592 osób).

No dobra, boli i co wtedy robimy? Zapytałam: – W jaki sposób reagujesz na bol?

43% ankietowanych odpowiedziało: – Biorę tabletkę, 24%: – Nic nie robię, przeczekuję ból. Oczywiście równie popularne jest sprawdzanie w goglach objawów, ewentualnie zamiast jednej tabletki, jemy ich kilka.

Okazuje się, że moje wyniki wcale nie są jakieś niszowe. Dotarłam do wielu raportów, w tym najnowszych danych, na temat samooceny stanu zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej. I smuteczek, bo okazuje się, że kondycja zdrowotna Polaków z roku na rok jedynie się pogarsza. W sytuacji bólowej tylko 36% osób reaguje natychmiast w celu poprawienia swojego stanu. Większość robi to dopiero w stadium zaawansowanym, kiedy dolegliwość jest na tyle nasilona, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Kiedy idziemy z bólem do specjalisty, on przeważnie zajmuje się objawem, nie szuka przyczyny. Tu przepisze blokadę sterydową i Ketolnal, tam Nimesil i Traumon, idź człowieku, miej się dobrze. Nikt potem nie towarzyszy pacjentom z wychodzenia z uzależnienia po tych koktajlach przeciwbólowych.

Dla mnie, jako terapeutki masaż i automasaż to wybór pierwszego kontaktu. Boli rozmasować. Nie boli, zapobiegać, masować (lub automasażować).

Tylko jak masaż traktować serio, kiedy w moim badaniu na pytanie: – Z czym kojarzy ci się słowo masaż? Aż 82,5% ankietowanych odpowiedziało: relaks. Żeby masaż zaczął być traktowany terapeutycznie, potrzebna jest edukacja, jak skutecznym narzędziem potrafi być, zwłaszcza masaż całego ciała.

Wystarczy „tylko” pomasować, a ciało uruchomi machinę samo-naprawczą.

W większości przypadków, nie jesteśmy „uszkodzeni”, po prostu zapomnieliśmy o siebie dbać.

Ps Gdyby komuś potrzeba instrukcji obsługi automasażu i ratunku codziennego, polecam mój kurs online: https://agnieszkakawula.pl/kurs-online-automasazu/

Sama bez automasażu bym nie dała rady.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!

Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino. Z przyjemnością dam się zaprosić.

Nazywam się Kawula.

Agnieszka Kawula

Jestem jak Bond, James Bond. Moje super moce to hawajski masaż Lomi Fizjo oraz automasaż. Jestem dziewczyną z YouTube’a. Ciągną do mnie jednorożce i kocham cappuccino. Mam najfajniejszego psa terapeutę!

Kawula wizytĘwka, serce
kolo

Nie przegap kolejnych wpisów!

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie Polityka prywatności oraz Regulamin serwisu Google.
Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki Ci newslettera, a ich administratorem będzie Agnieszka Kawula. Szczegóły: polityka prywatności.

Poruszyło Cię?

Napisz do mnie.

Może Cię również zainteresować

Od soboty popołudnia otrzymałam ponad 50 osobistych historii o tym jak wspieracie/byliście wspierani empatycznym dotykiem i delikatnym masażem w czasie choroby. Absolutnie najpiękniejsze! Ponad 88% wypowiadających się w mojej ankiecie, która bada ważność empatycznego dotyku …

Dotyk w czasie choroby Read More »

UWAGA WAŻNE SPOŁECZNIE OGÓLNOPOLSKIE BADANIE ANKIETOWE: POTRZEBA BLISKOŚCI, DOTYKU W CZASIE CHOROBY Dokładnie w dwa lata po przeprowadzeniu pierwszej ankiety co myślimy o masażu jako społeczeństwo i opublikowaniu raportu na mojej stronie internetowej dziś rusza …

Dotyk w czasie choroby – czy potrzebujemy? Read More »

Kiedy dwa lata temu rozpoczynałam badanie na temat wpływu masażu (technika Lomi Lomi), na ciało człowieka, kompletnie nie wiedziałam co się wydarzy. Miałam w sobie tyle samo ekscytacji, co obaw. Nie wiedziałam, że zacznę dotykać …

Masaż onkologiczny groźne słowo na “m” Read More »

Scroll to Top