Znacie taką pomoc, która może być też nadużyciem? Wielokrotnie doświadczyłam tego sama, kiedy robiono mi „zabiegi” w imię „wyleczenia” mojej migreny i proponowano terapie, ale nikt mnie wtedy nie zapytał czego naprawdę potrzebuję. Chodziłam po specjalistach i myślałam, że „muszę wytrzymać, bo oni się przecież znają”.

Też byłam w tym punkcie, w którym chciałam pomóc komuś, kto cierpi czy to na ból fizyczny czy emocjonalny, w obu przypadkach ciało boli bardzo. Teraz, kiedy badam wpływ masażu lomi na człowieka, spokorniałam.

Tak często ból odbiera jakość naszego życia. Specjaliści, u których szukamy pomocy mówią co z nami „jest nie tak”. Więc zapominamy, że mamy też inne obszary w ciele, które funkcjonują super.

Pamiętam pacjentkę, która przyszła z bólem barku i odcinka lędźwiowego. Zrobiłam jej w sumie 6 sesji. Za każdym razem mówiła o ile lżej jej się żyje, że w ogóle znowu chce żyć, „no a co z brakiem i plecami?” – pytałam – „o ile procent się poprawiło?” – „jest lepiej, ból już nie odbiera mi codziennego funkcjonowania. To dla mnie tak dużo”. Ale mnie do 5 masażu było za mało. Chciałam, żeby ją nie bolało, a tu tylko 40% poprawy? Dopiero kiedy pomasowałam ją 6 raz, zrozumiałam jak bardzo te sesje zmieniły jakość jej życia.

Inna pacjentka zmagała się z ciężką depresją, wypaleniem zawodowym i była po poważnej operacji kolana, do tego mówiła, że nie lubi dotyku. Wytrwała 4 masaże i zrezygnowała z udziału w projekcie. To było dla niej za dużo, mimo że z sesji na sesję czuła się lepiej fizycznie, nie dała rady więcej. A ja byłam gotowa zrobić jej 10 masaży. Czy to była porażka? Nie. To był obustronny szacunek mnie do niej, jej wobec niej samej.

Dziś robiłam masaż kobiecie, która w połowie poprosiła, żebyśmy już zakończyły. Jej ciało nasyciło się i było dość. Czy chciałam jej „pomóc bardziej”? Oczywiście! „- Może chociaż głowę Ci pomasuję? – proponowałam”. – „Nie, pierwszy raz na masażu mam okazję wziąć dokładnie tyle, ile jestem w stanie, jest super”.

Wnioski? Nadal chcę robić takie masaże, które zabierają tyle bólu, ile to możliwe, ale czasami terapia, którą możemy nazwać sukcesem nie jest tą, która likwiduje problem, a stwarza warunki do lepszego funkcjonowania.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!

Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino. Z przyjemnością dam się zaprosić.

Nazywam się Kawula.

Agnieszka Kawula

Jestem jak Bond, James Bond. Moje super moce to hawajski masaż Lomi Fizjo oraz automasaż. Jestem dziewczyną z YouTube’a. Ciągną do mnie jednorożce i kocham cappuccino. Mam najfajniejszego psa terapeutę!

Kawula wizytĘwka, serce
kolo

Nie przegap kolejnych wpisów!

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie Polityka prywatności oraz Regulamin serwisu Google.
Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki Ci newslettera, a ich administratorem będzie Agnieszka Kawula. Szczegóły: polityka prywatności.

Poruszyło Cię?

Napisz do mnie.

Może Cię również zainteresować

Od soboty popołudnia otrzymałam ponad 50 osobistych historii o tym jak wspieracie/byliście wspierani empatycznym dotykiem i delikatnym masażem w czasie choroby. Absolutnie najpiękniejsze! Ponad 88% wypowiadających się w mojej ankiecie, która bada ważność empatycznego dotyku …

Dotyk w czasie choroby Read More »

UWAGA WAŻNE SPOŁECZNIE OGÓLNOPOLSKIE BADANIE ANKIETOWE: POTRZEBA BLISKOŚCI, DOTYKU W CZASIE CHOROBY Dokładnie w dwa lata po przeprowadzeniu pierwszej ankiety co myślimy o masażu jako społeczeństwo i opublikowaniu raportu na mojej stronie internetowej dziś rusza …

Dotyk w czasie choroby – czy potrzebujemy? Read More »

Kiedy dwa lata temu rozpoczynałam badanie na temat wpływu masażu (technika Lomi Lomi), na ciało człowieka, kompletnie nie wiedziałam co się wydarzy. Miałam w sobie tyle samo ekscytacji, co obaw. Nie wiedziałam, że zacznę dotykać …

Masaż onkologiczny groźne słowo na “m” Read More »

Scroll to Top