Masaż dla pacjentów przewlekle chorych, hospicyjnych, w szpitalach i domach opieki funkcjonuje w Stanach od ponad 30stu lat. W Polsce to temat ciągle mało znany, a chorym i ich bliskim często trudno znaleźć masażystę̨, który nie będzie się̨ bał dotknąć człowieka w chorobie. Dlatego jako masażystka z piętnastoletnim doświadczeniem oraz misją szerzenia dobrego dotyku i wiedzy na temat wpływu masażu na ciało – pomyślałam, że warto podjąć wyzwanie w Polsce i sprawdzić empirycznie jak terapia masażem wpływa na człowieka i w dużym może być wsparciem nie tylko kiedy jesteśmy zdrowi, zmagamy się z dyskomfortem i bólem, ale też w chorobach przewlekłych.
‼️
Dlatego ogłaszam nabór do kolejnego etapu i programu lomi badania, do którego zapraszam pacjentów objętych opieką:
* poradni medycyny paliatywnej
* hospicjum domowego
Pacjentów:
* w remisji, po leczeniu onkologicznym
* po zakończonym leczeniu przyczynowym
* pacjentów objętych leczeniem paliatywnym
⚠️
Zasady:
Na ten moment i jeszcze w tym roku mogę przyjść tylko 5 osób (w zależności od informacji uzyskanych z badania, w roku 2024 przewiduję zwiększenie liczby pacjentów do kilkudziesięciu)
‼️
Pacjent nie płaci za terapię, od nikogo nie pobieram opłaty. Masaże są wykonywane wolontaryjnie.
*Terapia obejmuje pięć spotkań, ale w zależności od reakcji ciała na terapię i zachodzące w nim zmiany, może być ich więcej nawet do 10. Masaż odbywa się zazwyczaj co dwa tygodnie, ale czas pomiędzy sesjami jest umawiany indywidualnie, natomiast nie częściej niż raz na tydzień. Cała terapia może się zamknąć w ciągu 2-3 miesięcy w zależności od poprawiającego się samopoczucia psycho-fizycznego pacjenta.
*Chętne osoby zapraszam do mojego gabinetu ‼️ w Pucku, na ul. Kasztanowej 28. Chętni powinni poruszać się samodzielnie lub z asystą. Leżenie na plecach czy brzuchu nie może stanowić znacznego utrudnienia. Oczywiście zawsze pomogę, ułatwię, ułożę pacjenta tak, by było mu komfortowo i wygodnie, ale pozycja leżąca ok 20-30 min na brzuchu i do 40 min na plecach, jest niezbędna by w pełni skorzystać z udziału w programie.
*Przed rozpoczęciem lomi badania pacjent zostanie poproszony o odpowiedzenie na pytania, które są wywiadem medycznym i dostarczą mi niezbędnych informacji do rozpoczęcia naszych spotkań.
*Po masażu pacjent dostanie do wypełnienia formularz (po każdym masażu inny). Ankieta zawiera pytania, których odpowiedzi pozwolą monitorować proces zachodzących zmian, zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Wypełnianie ankiety jest niezbędne i niezwykle cenne zarówno dla mnie jako osoby prowadzącej projekt, jak i dla lekarza prowadzącego pacjenta. Ankiety są anonimowe, natomiast informacje w nich zawarte posłużą do opracowania zgromadzonego materiału i przedstawienia szerszej publiczności. To może być ważny materiał edukacyjny, pomocny w szerzeniu wiedzy na temat wsparcia terapii masażem.
Osoby, które zdecydują się wziąć udział w projekcie uzyskają ode mnie szczegółowe informacje o przebiegu terapii. Choć sam masaż jest bezbolesny i spotkania odbywają się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze, pacjent po pierwszych 2-3 masażach może być obolały i zmęczony. Mogą pojawić się i znikać bóle, w różnych częściach ciała. Ból może też „wędrować” przez ciało. To także etap przejściowy. Dotychczasowe doświadczenie pozwala mi założyć, że w przypadku chętnych tej edycji badania, przebieg terapii może być podobny.
Nie mogę tego obiecać, ale są spore szanse na poprawę zdrowia w kilku znacznych obszarach. Jak bardzo i jak szybko, to pokaże nam właśnie lomi badanie.
❓
Czego można się spodziewać?
Jeśli przed poddaniem się terapii masażem, pacjent cierpiał na bóle mięśni czy stawów, istnieje spora szansa, że ustąpią, albo wyciszą się na tyle, że nie będą utrudniały codziennego poruszania się. Pacjent może też odczuć przypływ sił witalnych i dużo dobrej energii.
Może poprawić się czucie w całego ciała, w tym mogą złagodzić się skutki uboczne chemioterapii (czy radioterapii). Jeśli są w ciele zastoje czy obrzęki limfatyczne, z masażu na masaż będą coraz mniej odczuwalne. Można spodziewać się też swobodniejszego i lżejszego oddechu. Całe ciało będzie lepiej dotlenione, umysł klarowniejszy.
Układ krwionośny zaczynie lepiej funkcjonować. Poprawi się kolor skóry, wyrówna temperatura ciała (jeśli pacjent odczuwa często zimno, może doświadczyć ponownie ciepłych dłoni i stóp). Krew zacznie lepiej krążyć w organizmie i sprawniej go odżywi. Zwiększy się mobilność i zakres ruchu w stawach. Terapia może łagodzić wszelkie przykurcze dłoni, nóg czy zaburzenia równowagi.
Terapia masażem daje również poczucie zaopiekowania, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa co łagodzi lęk, smutek i niepokój związany z wyzwaniami jakie, przynosi przewlekła choroba.
🤓
Nie mogę obiecać, że do programu przyjmę wszystkie osoby, które się zgłoszą, ale w szerszej perspektywie chciałabym pomóc tylu, ilu zdołam. Chętnych proszę o krótkie opisanie obecnego stanu zdrowia i dlaczego chciałby wziąć udział w moim badaniu. Każdemu odpowiem w ciągu 24h. Każdego potraktuję indywidualnie. Proszę pisać wiadomość prywatną tu na FB lub maila: kontakt@agnieszkakawula.pl, telefonów z braku czasu nie odbieram (ale na SMS odpisuję).
‼️
Na zgłoszenia czekam tydzień. Zależy mi na rozpoczęciu projektu i ułożenie grafiku masaży jeszcze w tym roku.
💜
Moja praca to dla mnie styl życia. Nie tylko masaż i dzielenie się wiedzą o terapeutycznym dotyku. To przełamywanie stereotypów w tej dziedzinie, inspirowanie innych, by dotykiem czynić świat odrobinę zdrowszym, milszym, bezpieczniejszym, wrażliwszym.
Od dwóch lat zajmuję się badaniem wpływu masażu na ciało. Każdą wolną chwilę poświęcam na zbieranie materiału i dowodów, jak wszechstronnie działa dotyk.
Masaż i dotyk dla osób terminalnie chorych w Polsce to temat mało czule traktowany – jego opracowań jest jak na lekarstwo. Wierzę, że kolejne miesiące i lata mojego badania, doprowadzą do tego, że masaż lub empatyczny dotyk zagości na stałe w placówkach medycznych i w domach opieki, a chorzy będą̨ mogli czerpać bezcenne korzyści z tej formy wsparcia.
💚
Kieruję się zasadą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, jaką chcesz widzieć w świecie”. Dlatego jestem chętna i gotowa zrobić to, co może nie jest łatwe, ale naturalne i dobre.