Co słychać?

Mój kalendarz pustoszeje. Przekładam, odwołuję, rezygnuję. Dzieje się to, co zaplanowałam, a czego trochę się boję. Kolejne miesiące to praca tylko badawcza i wolontaryjna. Będę wydawać pieniądze, które zarobiłam wiosną. Nowe wpływy pojawią się dopiero jesienią. Ale w międzyczasie wydarzy się wszystko to, na co pracuję w zasadzie codziennie, a co już przynosi efekty, choć jeszcze na dobre nie zaczęłam.

Raport z ogólnopolskiego badania nad dotykiem w chorobie jest już w redakcji u wyjątkowo wnikliwej, ale też wrażliwej redaktorki! A to oznacza, że mam wszystkie dane, projekt ma kształt, treść i przekaz, którego nie da się zignorować, a który będzie zaproszeniem ekspertów wielu dziedzin do dialogu, do wspólnego wdrażania empatycznego dotyku tam, gdzie jest najbardziej potrzeby.

Trwają też prace montażowe nad filmem dokumentalnym o wolontariacie dotykowo masażowym w domach seniorów. Przygotujcie chusteczki, bo ten materiał wali po sercu dobrem.

Na dniach wystartuje też kolejna edycja lomi badania, poświęconego kobietom chorującym na endometriozę. Od miesiąca czaję się, żeby ogłosić nabór chętnych, ale jeszcze chwilę potrzebuję na regenerację po intensywnej wiośnie.

Mam jeszcze jedno pragnienie, które już wprawiłam w ruch. Marzę, żeby wejść z wolontariatem masażowym do lokalnego szpitala. Trzymajcie proszę kciuki, bo to się może spełnić i jestem na to gotowa!

Tymczasem już teraz zdradzę Wam kilka głównych wniosków jakie wyłaniają się z raportu:

• Dotyk jest niezbędnym elementem zdrowienia.

• Główną obawą powstrzymującą nas przed wspieraniem chorych dotykiem czy elementami masażu jest lęk, że wyrządzimy nim jakąś krzywdę.

• Kiedy wspieramy kogoś empatycznym dotykiem zwłaszcza w czasie choroby, nie tylko okazujemy w ten sposób miłość, uwagę i troskę, ale wspieramy tym samym proces zdrowienia.

• Empatyczny dotyk pozytywnie wpływa na emocje chorego.

• Ponad 98% ankietowanych uważa, że empatyczny dotyk i elementy masażu powinny być stosowane w szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości.

• Personel medyczny nie jest przygotowany ani odpowiednio przeszkolony do wspierania pacjentów szpitali czy zakładów opiekuńczo-leczniczych empatycznym dotykiem/delikatnym masażem.

• Potrzebujemy edukacji czym jest empatyczny dotyk/delikatny masaż oraz jak wielkie ma znaczenie w chorobie i procesie zdrowienia.

Raport i film już we wrześniu. Przez wakacje nabiorą mocy urzędowej. Tymczasem z ekscytacją i wzruszeniem patrzę na te puste miejsca w kalendarzu, które wypełniam na bieżąco realizowanymi marzeniami 🥹

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie

Kawula masaż Lomi Lomi

Nazywam się Kawula.
Agnieszka Kawula...

Wierzę, że empatyczny dotyk i masaż, budzi do życia oraz zbliża ludzi.

Poruszyło Cię?

Wirtualne cappucino

Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino.
Z przyjemnością dam się zaprosić.

Nie przegap kolejnych wpisów!

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!