Dotyk łączy. Jak bardzo? Możecie to zobaczyć i poczuć podczas oglądania krótkiego filmu dokumentalnego o empatycznym dotyku „Zaczęło się na Białej 6”. Czułym okiem kamery, kompletnie nieinwazyjnie i nie naruszając przestrzeni, była z nami Tina Smerdel, dokumentalistka, z którą razem te chwile ubrałyśmy w całość.
#WolontariatDotykowoMasażowy jest prosty. Nie wymaga specjalnych umiejętności, stosowania technik masażowych i sprzętu. Do tego potrzebne są czas własny, który chce się podarować drugiemu, często schorowanemu człowiekowi i dłonie z pulsującym sercem w środku.
Jak bardzo empatyczny dotyk jest potrzebny zwłaszcza, kiedy nasze ciało niedomaga? O tym dowiedziałam się na początku stycznia, kiedy nieświadoma tego, jak wszystko się potoczy, rozpoczęłam projekt #WolontariatDotykowoMasażowy.
A wszystko zaczęło się na Białej 6 w Rumi, w Senior – Dom Opieki Seniora. 2-3 razy w tygodniu: środy, czwartki i piątki, jeżdżę do pensjonariuszy domów seniora oraz chorych w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych, wspierać empatycznym dotykiem i masażem. Z miesiąca na miesiąc do inicjatywy dołączają kolejne osoby, zarówno na Białej 6, jak i nieśmiało w innych miejscach w całej Polsce, a nawet za granicą. Wrażliwe osoby, chcą dzielić się empatycznym dotykiem. Mam nadzieję, że dzięki temu materiałowi, będzie nas jeszcze więcej!
Zapraszam Was do oglądania filmu dokumentującego pączkowanie dobra w tych, którzy dzielą się dotykiem i tych, którzy go przyjmują. To tylko 23 minuty filmu, ale warto obejrzeć go w spokoju, może z bliskimi?
Człowiek w chorobie jest więcej niż chorobą. Pamiętajmy proszę o empatycznym dotyku, bo to jest ludzka strona medycyny, to siła, która naprawdę działa.
Równolegle z filmem, premierę ma obszerny raport poświęcony potrzebie dotyku w chorobie. Pracowałam, nad nim ponad rok i mam nadzieję, że zawarte w nim dane i wnioski, przysłużą się wielu.
Możesz go pobrać z darmo z mojej strony w dwóch wersjach językowych.
Drukiem ukazało się 100 sztuk. Za darmo, na swój koszt, chętnie wyślę formę papierową do placówek, które opiekują się chorymi i są tą pracą zainteresowane. Zależy mi na tym, żeby raport żył i przynosił dobre zmiany. Piszcie do mnie i dzielcie się swoimi przemyśleniami. Czekam bardzo!
UWAGA UWAGA NIESPODZIANKA
Korzystając z okazji, chciałabym ogłosić, że trwają prace nad przygotowaniem ogólnopolskiego konkursu „Serce na dłoni”, którego jestem inicjatorką i fundatorką, dedykowanemu każdej osobie, która wspiera osoby w potrzebie, ale robi to w swoim wolnym czasie, wolontaryjnie oraz dużą rolę odgrywa w tym empatyczny dotyk i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Nie ważne, czy odwiedzasz schorowaną sąsiadkę, czy opiekujesz się czule swoim bliskim, czy może udzielasz się wolontaryjnie w organizacji, ważne, że to robisz, że Twoje dłonie dotykają też drugiego człowieka.
Nagrodę pieniężną ufunduję z własnych środków, przygotowuję też kilka niespodzianek, a w kapitule konkursowej zasiądą naprawdę wrażliwe na drugiego człowieka osoby. Uroczyste wręczenie nagród i spotkanie dedykowane dotykowi i dobru, które mieszka w naszych dłoniach, odbędzie się w Pucku, na początku przyszłego roku. Do konkursu będą mogły zgłosić się osoby osobiście lub ktoś może wskazać takiego dobroczyńcę ze swojego otoczenia. Miejcie oczy otwarte, bo dookoła nas są piękni ludzie, którzy codziennie wykonują coś niezwykłego dla drugiego człowieka. Ich działania są ważne i potrzebne. Chcę te osoby poznać, chcę docenić, chcę podziękować.
W październiku podam szczegóły i będzie można rozpocząć nadsyłanie kandydatur. To konkurs skierowany nie do fundacji czy organizacji, tylko do każdego z nas, kto ma serce na dłoni i z niego korzysta w służbie drugiemu człowiekowi.
Instytut Dotyku i Masażu powstał nie tylko po to, żeby prowadzić kampanie i badania społeczne, ale też, żeby inspirować, edukować, łączyć, budować i wspierać wszystkich tych, którym bliska jest idea empatycznego dotyku. Bądźcie czujni na dobro!
PS Gdyby ktoś miał chęć wesprzeć moje działania, może to zrobić za pośrednictwem zrzutki wszystkie projekty finansuję z własnych środków, wszystko opłacam na bieżąco, ale przyjmę wsparcie.