Co można robić o 7.44 w niedzielę? Na przykład zapisywać się na kurs online ze specjalistką ze Stanów, od masażu ostatecznego, dla chorych i cierpiących. Od ponad dwóch tygodni śledzę wszystko co tylko zdołam znaleźć po angielsku w tym temacie. Czytam też o wpływie masażu na ciało, znajduję przeróżne badania i z dumą sama się w nie wpisuję.

Mój mąż często mnie trąca, chce się przytulać, szuka bliskości, a ja jako zawodowy „dawacz” nie zawsze mam jeszcze pojemność. Bywa, że nie chcę być już dotykana, a ocierające się o mnie koty mocno naruszają moją granicę. Więc rano się posprzeczaliśmy. Potem poszłam sobie do mojego kursu online. Nasłuchałam się i postanowiłam po raz kolejny złapać kontakt z moim człowieczeństwem 😉 Przećwiczyłam nowe podejście do masażu na panu mężu, w efekcie czego po 15stu minutach masażu pleców spał. Zawinęłam go w kokonik i zostawiłam.

Dotyk porusza, nikogo nie pozostawia obojętnym, wywołuje reakcje. Czysto mechaniczny dotyk, nie przyniesie rezultatu takiego jak uważny. Na przykład u pacjentów po ciężkim urazie głowy łatwo może się zdarzyć, że tętno, krążenie i ciśnienie środczaszkowe wymykają się spod kontroli. Jeżeli zastosuje się dotyk emocjonalny, czuły, uważny, pacjent pozostaje bardziej stabilny i spokojny. Tej zmiany nie można zaobserwować, kiedy personel medyczny będzie manipulował przy chorym czysto mechanicznie.

Dużo pracy przede mną. Jednocześnie pracuję nad trzema projektami i wszystko robię za darmo, po pracy, jeśli jeszcze mam moce przerobowe. Ale już 4 lata temu powiedziałam, sobie, skoro istnieje niezwykła badaczka emocji i wrażliwości taka jak Brene Brown, dlaczego nie badać wpływu masażu i dotyku na człowieka?

Marzę o tym, że w niedalekiej przyszłości empatyczny dotyk i elementy masażu dla chorych będą w Polsce czymś co zagości w domach, hospicjach, szpitalach czy domach spokojnej starości. Do tego naprawdę nie są potrzebne wielkie kwalifikacje, ale odrobina szkolenia i wewnętrzna, czuła potrzeba dotykania innych.

Bo tu nie chodzi o masaż sam w sobie, a uwagę, troskę, człowieczeństwo. Dotykiem możemy powiedzieć: Jestem przy tobie, widzę cię, nie tylko poprzez twoją chorobę. Widzę w tobie człowieka, a nie chore ciało.

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie

Kawula masaż Lomi Lomi

Nazywam się Kawula.
Agnieszka Kawula...

Jestem jak Bond, James Bond. Moje super moce to hawajski masaż Lomi Fizjo oraz automasaż.
Jestem dziewczyną z YouTube’a.
Ciągną do mnie jednorożce i kocham cappuccino.
Mam najfajniejszego psa terapeutę!

Poruszyło Cię?

Wirtualne cappucino

Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino.
Z przyjemnością dam się zaprosić.

Nie przegap kolejnych wpisów!

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!