Była zima, a on siedział na szpitalnym krześle, na korytarzu, w przeciągu. Nikt nie zwracał uwagi na starszego pana, który jeszcze godzinę wcześniej, nie wiadomo z jakiego powodu, tracił kontakt z rzeczywistością. Chłód powoli otrzeźwiał ciało.

– Potrzebuję iść do toalety – zgłosił przechodzącej obok pielęgniarce.

– Pan nie kombinuje, tylko siedzi i czeka – usłyszał w odpowiedzi.

Więc siedział i czekał. Tak długo jak się dało. Nie czuł się na siłach wstać, więc się zsikał. Może by wytrzymał, gdyby nie leki, jakie przyjmuje na serce i żeby woda nie zatrzymywała się w organizmie. Tabletki powodują, że znacznie częściej potrzebuje oddawać mocz.

– Ponad 4 godziny siedziałem taki zasikany na izbie przyjęć w szpitalu. W końcu poczułem się na tyle dobrze, że zadzwoniłem do mojego lekarza rodzinnego, a ten kazał mi natychmiast wyjść i przyjechać do niego taksówką.

Masuję już 15 lat. W tym czasie usłyszałam tysiące ludzkich historii. Dotknęłam blizn, bólu i smutku. Nagromadzone w pracy emocje potrafię wynieść na spacer, wypocić, wymoczyć, przespać, wyskakać. Ale kiedy człowiek, przestaje widzieć człowieka, mam kłopot. Tam, gdzie kończy się choćby podstawowa wrażliwość, mam kłopot. I wczoraj miałam kłopot, kiedy mój pacjent opowiedział co mu się przytrafiło.

– Wie pani, mnie i tak trudno oddychać, bo cierpię na bezdech w nocy, ale po tej historii czułem się naprawdę parszywie. Z zapalenia pęcherza chyba do dziś nie wyszedłem tak do końca.

Takie sytuacje wchodzą w ciało. Stres i upokorzenie zwijają się w klatce piersiowej i ściskają. Masaż czy empatyczny dotyk potrafią nie tylko rozluźnić napięcia, ale też przywracają człowiekowi godność.

Dlatego tak ważne jest okazywanie drugiej osobie szacunku, czułości, dobra, w tej najtrudniejszej chwili: choroby, słabości czy niedyspozycji ciała. A czasem wystarczy nie przegapiać człowieka i po prostu pomóc mu iść do toalety.

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie

Kawula masaż Lomi Lomi

Nazywam się Kawula.
Agnieszka Kawula...

Jestem jak Bond, James Bond. Moje super moce to hawajski masaż Lomi Fizjo oraz automasaż.
Jestem dziewczyną z YouTube’a.
Ciągną do mnie jednorożce i kocham cappuccino.
Mam najfajniejszego psa terapeutę!

Poruszyło Cię?

Wirtualne cappucino

Jeśli treści, którymi się dzielę, są dla Ciebie ważne lub inspirujące, możesz zabrać mnie na wirtualne cappuccino.
Z przyjemnością dam się zaprosić.

Nie przegap kolejnych wpisów!

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco!