Potrafimy latać na Księżyc, a nie mamy instrukcji wspierania osoby cierpiącej fizycznie, poranionej. O potrzebie dotyku i jego braku w czasie hospitalizacji oraz o roli dotyku w procesie zdrowienia nie tyle ciała co emocji, rozmawiam z Agata Norek Institute w nowym odcinku podcastu Anatomia Dotyku.
Agata uległa wypadkowi, kiedy jechała rowerem, wjechała w nią ciężarówka. W klinikach i szpitalach spędziła pół roku. Bywało, że przechodziła kilka operacji tygodniowo. Łącznie przeszła 16 operacji w 5 miesięcy.
Agata jest też autorką podcastu „Chirurgia Duszy”, poświęconego powrocie do ciała po doświadczeniu traumatycznym, leczeniu traumy oraz sposobom na odzyskiwanie poczucia bezpieczeństwa w ciele. Założyła Agata Norek Instytut z siedzibą w Szwajcarii, gdzie mieszka od 20218 roku. Jej misją jest edukacja (również poprzez sztukę) w obszarze traumy złożonej, traumy szokowej oraz wzrost postraumatyczny.
W podcaście krążymy między innymi wokół pytań:
– Czy w sytuacji ratowania życia jest miejsce na empatyczny dotyk oraz co dzieje się z ciałem i psychiką, gdy go zabraknie?
– Jak przywrócić ciału poczucie bezpieczeństwa, kiedy przez dłuższy czas walczyło się o życie?
– Kto może nas wesprzeć w chorobie, w powrocie do zdrowia, czy kiedy nasze ciało cierpi?
– Czy chirurgia może być połączona z empatią?
– Co robić z nagą, pozszywaną skórą po operacjach: dotykać, zostawić w spokoju, poddawać jedynie medycznym procedurom?
– Jak nawiązać relację z osobą potrzebującą wsparcia w czasie hospitalizacji?
– Czy i jak dotykiem można wspierać siebie samego?
Rozmawiamy też o tym, żeby się nie bać dotykać tych części nas, które są poranione.