Młoda kobieta z bólem miesiączkowym, tak silnym, że powoduje omdlenia, trafia na SOR.
– Ból miesiączkowy? Ktoś ma tu chyba niski próg bólu – komentuje pielęgniarka – a Nospę już pani brała?
Kobieta nie odpowiada. Sadzają ją na krześle, na sześć godzin podpinają pod kroplówkę z lekiem rozkurczowym, który i tak nie przynosi ulgi. Jest sama. Partner nie został do niej wpuszczony. W sumie nie wiadomo, dlaczego.
Młoda kobieta siedzi na krześle, kolejną godzinę, podłączona do kroplówki. Przymyka oczy, głowa opada jej ze zmęczenia.
– Proszę nie spać, to nie noclegowania – trąca ją pielęgniarka.
To jedna z 47 opowieści jaką dziś usłyszałam, a jakich pełno w odpowiedziach w wywiadzie medycznym ochotniczek, biorących udział w moim badaniu, które ma sprawdzić jak hawajski masaż całego ciała Lomi Lomi, wpływa na poprawę jakości życia kobiet chorujących na endometriozę.
Projekt już wystartował. Przybywa historii bólu, niezrozumienia, zagubienia. Z każdym kolejnym wykonanym masażem przez 25 masujących (na ten moment tylu nas już działa aktywnie, za chwilę dołączą następni) spływają ankiety wypełnione przez pacjentki, a w nich słowa: „jest lepiej”, „dawno nie spałam tak dobrze”, „nie wiedziałam, że można się tak czuć dzięki masażowi”, „nie liczyłam na wiele, a już po dwóch masażach poczułam czym są tygodnie bez bólu”, „nareszcie czuję się zrozumiana i wysłuchana”.
I właśnie dlatego robię to, co robię. Żeby gdzieś, komuś było odrobinę lżej. Żeby gdzieś, ktoś usłyszał kojące słowa, albo otrzymał wsparcie dotykiem. Żeby godność, którą ktoś komuś odebrał, inny człowiek mógł zwrócić czułością.
To dopiero początek, a już pachnie nadzieją. Dziękuję Wam drodzy lomi ludzie, że dołączyliście i robicie tak piękną pracę. Zanim wyślę Wam ankietę wypełnioną przez Wasze pacjentki, czytam każdą dokładnie. To też dla mnie lekarstwo w tych dniach, kiedy czasem przeważa nieczułość zamiast dobra.
Gdyby komukolwiek było blisko do tego jak bardzo dotyk może wspierać, mam dowody, inspiracje i słowa do rozważenia. W moim najnowszym raporcie z badania społecznego „Doświadczenie i potrzeba masażu / empatycznego dotyku w czasie choroby”. Do pobrania za darmo w dwóch wersjach językowych.